Martyna Jakubowicz

 

Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem , który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Cpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi. Urodziła się 24 lutego 1955 roku w Krakowie. Zadebiutowała w 1977 w warszawskim klubie Remont. Rok później wystąpiła na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku śpiewając m.in. pieśni Joan Baez. Wielokrotnie występowała na festiwalach Jesień z Bluesem oraz Folk,Blues Meetingu w Poznaniu i Muzycznym Campingu w Lubaniu - wykonując stopniowo coraz więcej własnych piosenek do tekstów swego ówczesnego męża Andrzeja Jakubowicza.

Początkowo akompaniowała sobie na gitarze akustycznej, później występowała z własną grupą Robotnik Sezonowy, której czołową postacią był gitarzysta Cezary Bierzniewski. To on stworzył charakterystyczne brzmienie pierwszych nagrań Martyny dokonanych w studiu PR na ulicy Myśliwieckiej dla programu III. Od 1983 roku zaczynają ukazywać się jej płyty. Ma ich w swoim dorobku 10.

• Magillage 1983
• Bardzo groźna księżniczka 1986
• Wschodnia wioska 1987
• Patchwork 1991
• Total (kompilacja) 1991
• Kołysz mnie ( album koncertowy) 1992
• Dziewczynka z pozytywką Edwarda 1995
• Skórka pomarańczy 1998
• Tylko Dylan 2005
• Te30te urodziny 2008
• Okruchy życia 2010
• Martyna Jakubowicz - kompilacja 2011
• Burzliwy Błękit Joanny 2013

Płyty "Magillage" i "Wschodnia wioska" zdobyły dobre recenzje w zachodnich czasopismach jak Rolling Stone czy Guitar Player.

Uczestniczyła w sesji nagraniowej kultowej płyty "I Ching", która rozpoczęła się 16 grudnia 1982 r w studio M1/Polskie Radio Warszawa i trwała z przerwami do 9 października 1983r. Na płycie znalazły się dwa utwory:
"Kołysanka dla Misiaków" i "Słuchaj Man"

 
 

Współpracowała z wieloma czołowymi muzykami lat 80-tych i 90-tych m.in. Ryśkiem Skibińskim (Kasa Chorych), Andrzejem Nowakiem (TSA), Janem Hnatowiczem, Rafałem Rękosiewiczem, Jerzym Piotrowskim (SBB), Aleksandrem Koreckim, Wojciechem Waglewskim(VooVoo), Mateuszem i Marcinem Pospieszalskimi, Jerzym Styczyńskim (Dżem).

Sporo wtedy koncertowała i uczestniczyła we wszystkich dużych festiwalach muzycznych takich jak Pop Session, Rock Arena, Jarocin i wielu innych.

Koncertowała też sporadycznie za granicą - w byłym Związku Radzieckim,Stanach Zjednoczonych i byłej Jugosławii. W latach 90-tych była także menadżerem innych zespołów m.in. KSU, Illusion i Raz..Dwa..Trzy.

Wydany w 1992 album koncertowy "Kołysz mnie" osiąga sprzedaż ponad 60 tys. egzemplarzy i w krótkim czasie osiąga status Złotej Płyty. W chwili obecnej ma już status Podwójnej Platyny.

Płyta "Dziewczynka z pozytywką Edwarda" wydana w 1995 roku otrzymuje nominację do nagrody "Fryderyk'95" w kategorii muzyka alternatywna.

W grudniu 2001 roku w Teatrze Muzycznym w Chorzowie odbył się koncert benefisowy "Blues 4 rano". W koncercie tym wzięli również udział zaproszeni goście m.in. Kayah, Lech Janerka, Raz,dwa,trzy, Maciej Maleńczuk, Dżem, Bastek Riedel. Koncert został zarejestrowany dla programu 2TVP (fragmenty z koncertu można obejrzeć na YouTube).

W marcu 2005 roku ukazał się album "Tylko Dylan" nagrany z udziałem zespołu VooVoo oraz Marcinem Borsem (gitara) i Łukaszem Matuszykiem (akordeon). Płyta ta zawiera tłumaczenia wybranych piosenek Boba Dylana w aranżacji Bartka Straburzyńskiego.

Na przełomie kwietnia i maja odbyły się koncerty promocyjne. Płyta była również promowana w audycjach radiowych i programach telewizyjnych.W programie "Muzyka łączy pokolenia" Martyna wspólnie z zespołem Goya wykonała piosenkę "Pukam do nieba bram".

19 czerwca 2006 odbyła się rejestracja koncertu p.t" Tylko Dylan" dla TVP Kultura.

Od roku 2006 Martyna Jakubowicz na stałe współpracuje z Łukaszem Matuszykiem (akordeon), Pawłem "MuZzy" Mikoszem (bass) i Janem Gałachem (skrzypce). Ten skład bardzo intensywnie koncertuje i w roku 2007 uczestniczy w wielu dużych imprezach m.in. Przystanek Woodstock, Colors Of Ostrava, Jesień z Bluesem (projekt Blue True Blues zawierający bluesowe standardy w tym kompozycje Tadeusza Nalepy i Lucindy Wiliams)

 

 

W 2008 roku Agora wydaje płytę "Te30te urodziny", na której inni wykonawcy śpiewają piosenki Martyny Jakubowicz. Pomimo zaskakującego zestawu artystów takich jak: Ewa Bem, Pogodno, Indios Bravos, Bracia, Lipali, Kasia Stankiewicz, Goya, Krzysztof Kiliański, Ela Adamiak, Soomood i Hurt płyta jest spójna, dobrze jej się słucha , co ma pokrycie w dobrej sprzedaży. Teledysk do utworu "W domach z betonu nie ma wolnej miłości" uzyskał nominację do nagrody na festiwalu Yach 2008. Cały 2008 rok był poświęcony promocji tej płyty 26 października 2008 w radiowej Trójce , w studiu im.Agnieszki Osieckiej odbył sie koncert, który zakończył obchody Tych30tych urodzin.

W styczniu 2009 roku ze składu odchodzi Jan Gałach (skrzypce), a dołącza Przemek Pacan (perkusja, instrumenty perkusyjne) i Darek Bafeltowski (gitary, mandolina, banjo).

W roku 2010 z Żoną Lota w składzie Łukasz Matuszyk, Paweł "Muzzy" Mikosz, Darek Bafeltowski, Przemek Pacan nagrywa kolejną autorską płytę "Okruchy życia" .

Płyta otrzymuje nominację do nagrody Fryderyka w kategorii folk/muzyka świata.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa AGORA ukazuje się kompilacja Martyna Jakubowicz składająca się z 4 płyt i książeczki : "Bardzo groźna księżniczka i ja" , "Wschodnia wioska" , Ekskluzywne rozmaitości - płyta z piosenkami radiowymi oraz płyta DVD z koncertem Kołysz mnie.

"W niejednym domu z betonu przegadaliśmy noce całe, niejeden koncert jej zepsułem i niejedną płytę naprawiłem i popsułbym lub naprawił coś jeszcze, bo artystką jest ponadczasową, a jej spokój i umiejętność dostrzegania urody rzeczy zwykle niedostrzegalnych bardzo nam w dzisiejszych rozchwianych czasach należy..."
Wojciech Waglewski

Martyna postrzegana jest jako artystka, która ma osobowość, która myśli. Jest niezależna od mód, konsekwentna w tym, co robi. Przekonuje swoją wypowiedzią muzyczną.

"Podczas trzydziestu lat koncertowania na różnych scenach i pracy w studiach nagraniowych Martyna stworzyła dużo różnorodnej i wysoce oryginalnej muzyki. W swoich kompozycjach i aranżacjach sięgnęła do wielu muzycznych stylów od prostych amerykańskich piosenek ludowych do złożonych kompozycji 'etno', które mogłyby być z Armenii, Indii i wielu innych miejsc. Jako folkowa solistka, współpracowała z niektórymi z najbardziej utalentowanych muzyków bluesowych, rockowych i jazzowych w kraju, prowadziła swoje własne grupy i czasem była menadżerem innych zespołów.

W ciągu tego trzydziestoletniego procesu poznawania różnych gatunków muzyki i przetwarzania ich w osobiste wypowiedzi Martyna zasłużyła na status powszechnie znanej wykonawczyni w Polsce i znacznej części wschodniej Europy. Jej piosenki regularnie trafiają na listy przebojów i pojawiają sie często na antenie. Niektóre z jej płyt zyskały przychylne recenzje w międzynarodowych publikacjach typu Rolling Stone czy Guitar Player. Co jest jednak ważniejsze, w ciągu tych lat dorobiła sie wiernej publiczności, która w tej chwili obejmuje dwa pokolenia fanów. Jest myślącą i wrażliwą osobą, która używa piosenek do tego, żeby opowiedzieć nam o sobie w sposób, który nam także pomaga zrozumieć siebie - i przy okazji dobrze sie bawić.


Andrzej Jakubowicz